"Skąd się wziął ten odcisk na palcu? Przecież ja tak dbam o stopy i mam wygodne buty!!" - często słyszę takie słowa w gabinecie. Niestety na powstawanie odcisków mają również duży wpływ nieprawidłowości w naszej biomechanice. Na zdjęciu widać jak 4 palec lekko się zgina w stronę podeszwy, tworząc tym samym palec młotkowaty, który na szczęście nie jest najbardziej ekstremalnym przypadkiem. Można zauważyć, jak staw tego palca jest uniesiony wyżej niż pozostałe, co stwarza idealne warunki do otarć i ucisku, które uzyskujemy chodząc w butach - nawet tych wygodnych. Niestety ucisk i tarcie, opieranie się palca o materiał obuwia przyczynia się do powstawania hiperkeratoz, które mogą być bolesne. Odcisk w tym miejscu jest bardzo uporczywy, szczególnie zimową porą, kiedy trzeba nosić pełne buty.

W gabinecie miejsce odcisku zostało bezboleśnie odciążone poprzez jego oczyszczenie. Pacjent poczuł natychmiastową ulgę. Zaleceniem dla pacjenta jest noszenie regularnie odciążeń, których zadaniem jest osłanianie miejsca narażonego na odcisk przed materiałem z którego but jest wykonany.


Pamiętajmy, że odcisk, jeśli ma warunki - czyli przyczynę, będzie w niektórych przypadkach powracał. Dlatego ważne jest aby oprócz usunięcia odcisku w gabinecie, pacjent odciążał to miejsce również w domu. Wtedy efekty są długotrwałe, a nawet czasem stałe.

Kochani Pacjenci‼️ Proszę nie zapominajcie, iż rzetelna współpraca z podologiem daje naprawdę znakomite efekty.

UWAGA: Zdjęcia wykonane podczas jednej wizyty .

Odciski przedOdciski przed

Odciski poOdciski po